Ma már sok esküvői meghívón segíti a násznépet a dress code, így, ha még csak tervezed a meghívódat, érdemes fontolóra venned!
Ha nincs dress code, akkor a helyszínből, az időpontból és a meghívó stílusából már sok információt ki tudsz nyerni, hiszen egy Balaton-parti, könnyed, vintage esküvőn egészen más ruhát viselhetsz vendégként, mint egy Szent István Bazilikában tartandón.
Aranyszabályként jó tudnod, hogy mit illik és mit nem illik:
1. Hófehér, törtfehér, beige, ekrü ruhák a menyasszonyi ruha színei, ne hozd hát kellemetlen helyzetbe sem őt, sem magadat ilyen színű ruha viselésével.
2. A piros, bordó, korall, ciklámen, pink ruhák a menyecskeruhák színei és nagyon harsogók is, márpedig ez a nap nem rólad szól.
3. A "kis feketére" hihetnénk, hogy jolly joker, sajnos azonban nem mindenkinek áll jól. Ezen kívül túl hivatalos, de mégcsak nem is ez a legnagyobb baj vele, hanem az, hogy a fekete a gyász színe hazánkban, így ez nem erre az alkalomra való.
4. Kiemelten érvényes a szoknyahosszra vonatkozó szabály egy ilyen alkalmon. Térd fölött vagy alatt 1-2 ujjal (nem tenyérrel) érjen az a szoknya, így ha leülsz, ha táncolsz, nem kerülsz kényelmetlen helyzetbe. Hidd el, sokkal elegánsabb és szofisztikáltabb megjelenést kölcsönöz, mint a mini.
5. Kerüljük az elöl-hátul túlságosan kivágott ruhákat, ne mutassunk meg mindent magunkból.
6. Nem ez a napja a csillogó, flitteres ruháknak sem.
7. A boleró. Na igen, sokszor látom, hogy az alkalmi szettek állandó kabátkája. Ne legyen. Szinte senkinek sem áll jól, rossz helyen vágja el a testet, általában idejétmúlt szatén csillogású anyagból van, ráadásul rendre fekete, mert hogy az „mindenhez megy”. Sokkal jobb választás egy, a ruha anyagával és színével harmonizáló kiskabát vagy egy könnyű kendő a vállon, amiből színekben is sokkal könnyebb megfelelőt találni.
Ne feledd, hogy a templomi szertartáson fedetlen vállal nem illő megjelenned.
8. Platform cipő, ráadásul bokapántos és fekete. Bocsánat, hogy ezt le kell írnom, de több ilyet is láttam a közelmúltban, így meg kell említenem, hogy ez bizony sok éve kiment a divatból és ráadásul sohasem nézett ki jól. Ehelyett egy kényelmes sarokmagasságú (5-8 cm), a tested színével megegyező, nude cipőt ajánlok, igazán jól ki tudod használni a hétköznapokban is, hosszítja a lábat és finom, nőies.
9. Csodaszép sminkek és frizurák készülnek ilyenkor, ami nagyon jó, hiszen megtiszteljük megjelenésünkkel is az ünneplő párt, de fontos, hogy mértéket tartsunk.
Frizuránk legyen visszafogott, kerüljük a csillogó fej- és hajdíszeket, ékszerekben és sminkben is a „kevesebb több” elvét tartsuk szem előtt.
Érdemes megfogadnunk Coco Chanel szavait:
„Mielőtt elindulsz, nézz a tükörbe és vegyél le egy kiegészítőt!”
Megvannak hát a „tiltólistás” darabjaink, akkor lássuk, hogy mit viselhetünk?
Ha ismerjük már színtípusunkat, tudjuk, hogy mely színek állnak jól nekünk, akkor érdemes a palettánkról választani egy visszafogott, pasztellesebb árnyalatot.
Örömanyáknak, de fiatalabb hölgyeknek is abszolút javaslom a kiskalapot és a gyöngysort, ezek sosem mennek ki a divatból.
Hagyjuk otthon a shoppereket és a hétköznap oly jó szolgálatot tevő kézitáskáinkat.
Bátran választhatunk viszont a borítéktáskákból (clutch-okból) egy izgalmasabb darabot.
(képek forrása: Pinterest és Virág Anna kalap)
Ha még nem ismered a színtípusodat vagy a testalkatodhoz illő szabásvonalakban vagy bizonytalan, esetleg a meghívón lévő dress code okoz fejtörést, keress bizalommal!
Tilless Anna Csillag, színszakértő és sílustanácsadó, Zest for Style